Jakie instalacje wymagają opracowania dokumentacji projektowych i kosztorysowych?
Budowa instalacji to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od przygotowania projektu. Mowa tu o instalacjach domowych i przemysłowych. Mianem projektu określa się opisy techniczne, obliczenia oraz rysunki. W parze z dokumentacją projektową idą opracowania kosztorysowe. Sprawdź, dlaczego się je przygotowuje i dowiedz się, w przypadku jakich instalacji ich opracowanie okazuje się niezbędne.
Dlaczego przygotowanie dokumentacji technicznych jest ważne?
Przygotowanie dokumentacji projektowych i kosztorysowych ma znaczenie dla powodzenia i tempa realizacji inwestycji. Właściwie przygotowany projekt pozwala uniknąć błędów, które mogłyby narażać inwestorów na straty. Dzięki niemu można dopasować instalacje do potrzeb oraz możliwości montażowych, zapewniając tym samym ich wydajność i bezawaryjność. Ponadto, montaż niektórych instalacji wymaga opracowania dokumentacji projektowej na potrzeby uzyskania decyzji wydawanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Dokumentacja kosztorysowa umożliwia z kolei oszacowanie wydatków i jest sposobem na ich kontrolę na każdym etapie inwestycji.
Kiedy opracowanie dokumentacji projektowych i kosztorysowych jest niezbędne?
Projektowanie instalacji uznaje się za jeden z najbardziej wymagających i niezbędnych etapów pracy. Przygotowania dokumentacji technicznej wymaga montaż prawie każdej instalacji. Opracowania te są konieczne przy budowie:
-
systemów wentylacyjnych (w tym wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej z odzyskiem ciepła)
-
systemów klimatyzacji
-
instalacji grzewczych
-
instalacji wodno-kanalizacyjnych
-
instalacji gazowych
-
instalacji OZE
-
instalacji wykorzystujących pracę pomp ciepła
Wykonaniem prawidłowej dokumentacji technicznej zajmują się biura projektowe, wyspecjalizowane i doświadczone w tego typu zadaniach.